Čo je to BARF?

 

BARF = Born Again Raw Feeders (znovuzrodená surová potrava)=Biologically Appropriate Raw Foods (biologicky vhodná surová potrava)= Biologisch Artgerechtes Rohes Futter (kŕme nie čerstvou surovou stravou).

 

Prečo BARF?
 

Pes je mäsožravec

Rovnako ako jeho predok vlk patrí pes k mäsožravcom, pričom vlk nie je výlučne požieračom len mäsa. Okrem ukoristených zvierat žerie vlk ovocie, byliny, lesné plody, trávu, červíky, hmyz a tiež aj výkaly bylinožravcov. Prevažne žerie vlk vysokú zverinu, kde zožerie všetko až na najväčšie kosti, väčšiu časť kože a srsti a časť obsahu tráviaceho traktu. Pri trávení celého zvieraťa dostáva vlk všetky pre neho dôležité výživové prvky: bielkoviny, tuky, minerály, vitamíny, enzýmy a balastné látky.
Pes má chrup mäsožravca so silnými očnými zubami, aby mohol korisť uchopiť a stoličky s ostrými hranami, aby mohol mäso a kosti rozdrviť. Na rozdiel od bylinožravcov nemá pes tráviace enzýmy v slinách a v porovnaní s nimi produkuje slín veľmi málo. Psie sliny sú veľmi riedke a slúžia ako kĺzací prostriedok pre potravu, ktorá u mäsožravcov pozostáva z väčších kusov. Žalúdok psa je v porovnaní s bylinožravcami veľmi veľký: 8 krát väčší ako žalúdok koňa prepočítaný na telesnú hmotnosť. Žalúdočné šťavy psa obsahujú 10 krát viac kyseliny soľnej ako má človek a s potravou v žalúdku má pH menej ako 1 (človek má pH 4-5). Spúšťačom produkcie žalúdočných kyselín je mäso.
Črevo psa je veľmi krátke v porovnaní s dĺžkou čreva bylinožravcov. Úplné strávenie mäsa a kostí trvá psovi maximálne 24 hodín, bylinožravci potrebujú na strávenie potravy 4-5 dní.
Tieto fakty hovoria jednoznačne o tom, že pes je mäsožravec a kŕmenie potravou založenou na obilí je v tomto prípade absolútne nesprávne. Podiel obilia v granuliach spôsobuje psom značné problémy. Nevytvorí sa dostatočné množstvo žalúdočných kyselín, pretože chýba kľúčový spúšťač – mäso. Následne nie sú usmrtené baktérie, dochádza k nafukovaniu, torzii žalúdka a premnoženiu parazitov. Slinné žľazy sú preťažené tvorbou enzýmov potrebných na trávenie obilia, pretože v granuliach vyrábaných pri vysokých teplotách sotva nejaké enzýmy prežili a okrem toho tráviaci systém psov nie je stavaný na trávenie veľkého množstva rastlinnej stravy.

 

Predsudky

Mnoho majiteľov psov má pochybnosti o kŕmení BARF, pretože výrobcovia krmív a veterinári často pred surovým mäsom a kosťami varujú. Surové mäso je vraj nebezpečné kvôli parazitom a salmonele. Len granule vedia zabezpečiť vyváženú stravu, zdôrazňujú. Kosti sú životu nebezpečné – varuje lobby výrobcov krmív. Kŕmenie surovou stravou je vraj finančne nákladné a časovo náročné.
Ako už bolo objasnené, pes má tráviaci trakt mäsožravca. To znamená, že jeho trávenie je prispôsobené spracovaniu surového mäsa a kostí. Zdravý organizmus si so salmonelou a inými baktériami a parazitmi ľahko poradí. Žalúdočné kyseliny psa sú tak silné, že strávia mäso aj kosti. Rovnako sú zničené aj baktérie a paraziti.
Vôbec nie je nutné pri každom kŕmení sledovať podiel výživných prvkov. Toto môžu tvrdiť len výrobcovia krmív. Vyváženosť stravy sa dolaďuje v priebehu mnohých týždňov, tak ako je to v prírode bežné. Pri surovej, prirodzenej strave nie je také zlé, keď pes dostáva určitý čas jednostrannú potravu za predpokladu, že sa v určitom čase pravidelne obmieňa.
Kŕmiť BARF nie je až také časovo a finančne nákladné v porovnaní s hotovými granulami. Zo začiatku si robíte veľa starostí, či psovi niečo nechýba a máte sklon kupovať mu priveľa výživových doplnkov. Mäso a kosti, ktoré skrmujete, sú väčšinou odpadom mäsovej výroby a nie sú oveľa drahšie ako priemerne kvalitné krmivo.
Surové mäso vyvoláva agresivitu – to je ďalšia z rozprávok, ktorá sa len ťažko odbúrava. Na psa nemá žiadny vplyv a vzťah pes-človek je len otázkou výchovy.

 

Výhody BARFu

• žiadny zubný kameň
• žiadny nepríjemný psí zápach
• menej parazitov
• silný imunitný systém
• podstatne menšie množstvo trusu
• silné šľachy a väzivá
• lepšia muskulatúra
• uľahčenie pri artritíde
• menej rastových problémov
• výrazne znížené riziko torzie žalúdka
• pekná, zdravá, lesklá srsť

 

Množstvo potravy

Priemerne aktívny pes potrebuje krmivo o váhe asi 2% z jeho telesnej hmotnosti (pes s hmotnosťou 30kg teda potrebuje denne asi 600g potravy – rozdelené na dve 300g porcie). Psy však majú v závislosti od aktivity a veku rôznu látkovú výmenu. Veľmi aktívne psy môžu denne potrebovať až 3-4% zo svojej hmotnosti. Šteňatá vo vývoji potrebujú až 10%.

 

V praxi

Keďže psi sú rôzni, musíte vášho dobre sledovať, aby mu výživový plán dobre sedel. Sú psy, ktoré neznášajú žiadne obilie alebo surové mäso a kosti im zo začiatku robia problémy. Niektorí psi nemajú radi vnútornosti ani zeleninu. Nasledujúci diétny plán je myslený len ako východiskový bod.
Mäso by malo byť nakrájané na väčšie kusy, prípadne byť ešte ako súčasť kosti, pretože žuvanie je veľmi dôležité pre starostlivosť o zuby. Mäso a obilie by sa nemalo podávať súčasne, lebo spôsobuje nadúvanie. Pes by teda mal jesť dva krát denne, keď chcete kŕmiť aj obilovinami. A to z dvoch dôvodov – kvôli tráveniu a kvôli zníženiu rizika torzie žalúdka.
Raz do týždňa by sa ako odľahčovací deň mala podávať len zelenina alebo vločky. Ak to pes dobre znáša, môže mať aj jeden deň úplne pôstny – len s vodou.
Zeleninu môžte podávať samostatne alebo súčasne s mäsom. Sú psi, ktorí nemajú radi zeleninu a vtedy je dobré zeleninové pyré primiešať do mletého mäsa.
Keď vychádzame z toho, že pes žerie dvakrát denne, týždenne dostane dvanásť porcií (ak má jeden pôstny deň). Z týchto 12 porcií je 8 mäsovo-kostných, 4 zeleninové a 4 obilno-mliečne.

Príklad: 4 porcie čisto mäsovo-kostné
4 porcie mäsovo-zeleninové
4 porcie obilno-mliečne

Keď chcete kŕmiť bez obilnín, mala by zelenina tvoriť 10-25%, mäsité kosti, vnútornosti a mäso 75-90%. Podiel kostí (myslia sa surové, mäsité kosti) by nemal prekročiť 30% celkového množstva stravy, ideálne je asi 10%.

Obilná porcia:
Vločky s cmarom, kozím mliekom alebo mrkvovou šťavou. K tomu z času na čas vajce, tvrdý syr, jogurt… Sú psi, ktorí sú alergickí na obilie. Nie je nutné kŕmiť obilninami. Psi trpiaci alergiou, arthritídou alebo rakovinou by nemali byť kŕmení žiadnymi obilninami.
Mäsová porcia:
Mäso a kosti s bylinkami a zmesou olejov
Zeleninová porcia:
Čerstvá, postrúhaná a/alebo jemne podusená zelenina, tiež môže byť s pečeňou alebo tvrdým syrom či jogurtom. K tomu olej (1-2 čajové lyžičky)

PRÍSADY:


Vločky: ovos, jačmeň, raž, proso, amarant, pšeničné klíčky, kokosové lupienky, kukuričná múka
Mäso/kosti: hovädzie – svalovina, srdce, slezina, ľadviny, držky, pečeň, chvost, mäso z hlavy, všetky kosti, hlavne mäkké
kura – celé kura, krky, chrbty, pečeň, srdcia, ..kosti len surové!
vajcia – aj so škrupinou dobre rozdrvenou, surové len žĺtka
vnútornosti – len 1-2 krát do týždňa. Pre asi 30kg psa zhruba 200-300g pečene, držky 1-2 krát do týždňa
bravčové mäso - len dobre uvarené, alebo od spoľahlivého  dodávateľa , prípadne určené pre ľudí
Zelenina: šalát, mrkva, cuketa, brokolica, klíčky, bylinky (žihľava, púpava..)…vlastne všetko a čím zelenšie, tým lepšie, striedať
Vyhnúť sa surovým zemiakom, avokádu a cibuli.
Ovocie: všetko čo narastie v záhrade , alebo exotické ovocie, banány, pomaranče ananás, kiwi… pozor na otravu pesticídmi
Bylinky: alfaalfa, morské riasy, kôpor, petržlen,
Oleje: rybací, z bodliaka, olivový, ľanový… (za studena lisované), obmieňať, hlavne v zime
Vitamíny: pri strese alebo chorobe Vit. C, E, K1, event. B-komplex
1 až 2 krát do týždňa štipku soli

Pri veľkých plemenách odporúčam kĺbovú výživu a pri prezubovaní vápnik (škrupinky, viac mäsových kostí)